VMM Hardware Profil Nedir ?

VMM içerisindeki Hardware Profilleri, değişik donanım özelliklerine sahip sanal sunucuları daha hızlı ve hatasız olarak oluşturabilmek için kullanılırlar. Örneğin gün içerisinde yazılım firmanızın test ekibinden sürekli olarak farklı donanım özelliklerine sahip sanal sunucu oluşturma taleplerinin size iletildiğini düşünelim. Kısa bir zaman sonra CPU, RAM ayarlamarı sizin için tam bir çile haline gelecektir. Bu gibi durumlarda VMM donanım profilleri bizim kurtarıcımız olmaktadır.

Donanım profillerini Hyper-V, Citrix Xen Server ve Vmware ESXi sunucularına uyumlu olarak oluşturabilirsiniz. Temel olarak yapabileceğiniz ayarlar aşağıdadır,

CPU

RAM

Virtual Disket Sürücüsü ve DVD sürücüsü

IDE veya SCSI Harddisk Tanimlamasi

Network karti ayarlari.

Hardware profilleri VMM Library icerisinde barındırılmaktadır. Library – Profiles – Create – Hardware profile yolunu izleyerek profil oluşturma işlemlerine başlayabiliriz.

hardareprofile (1)

Profili tanımlayacak isim ve açıklama bilgilerini giriyoruz. Olusturacağımız profili kullanacak işletim sistemi türüne bağlı olarak jenerasyon bilgisinide bu pencerede seçebiliriz.

hardareprofile (2)

Profili kullanacak olduğumuz sanallaştırma altyapısı türünü Compatibility penceresinden seçiyoruz.

hardareprofile (3)

General ve Bus Configuration sekmeleri yardımıyla CPU, Memory,DVD kaynak ayarlamalarını yapıyoruz. Network sekmesinden ise detaylı Network Kartı ayarlarına ulaşabiliriz.

hardareprofile (4)

Advanced bolumunden ise profili kullanacak olan VM’in fiziksel kaynaklari kullanım önceliklerini belirtebiliriz.

hardareprofile (6)

Oluşturmuş olduğumuz profile, sanal sunucu oluştururken karşılaştığımız donanım seçme penceresinden ulaşabiliriz.

hardareprofile (7)

Profili seçtikten sonra yapacagimiz değişiklikleri Save As butonuna tıklayarak farklı bir isim ile kaydederekte yeni bir profil oluşturabiliriz.

hardareprofile (8)

Faydalı olması dileğimle

 

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir