LATEX NEDİR ve NASIL KULLANILIR?

(WHAT IS LATEX and HOW TO USE LATEX)

Latex kısaca bir doküman hazırlama ve oluşturma programıdır. Özellikle akademik yayımlar için (tez, makale, köşe yazısı, bilimsel makale vb.) hazırlanacak olan dokümanlar için kullanılır. IEEE ve önemli dergilerdeki makalelerin çok düzenli yazıldığı, Office Word ile yazılması çok zor olan matematiksel formüllerin nasıl bu kadar rahat yazıldığı dikkatinizi çekmedi mi hiç?

Bu makalemizde LATEX i bilgisayarımızda kullanabilmek için neler yapmamız gerektiğini anlatacağım. En güzel kısmı ise herşey ücretsiz.

LATEX temelinde bir adet çekirdek program (MikTex) ve bir adet de Editör kurulumu gerektirir. Miktex’i http://miktex.org/download adresinden bilgisayarınızdaki işletim sisteminize uygun olan sürümü seçerek yüklüyoruz.

LATEXFoto2

 

Miktex i kurduktan sonra rahatça kullanabileceğimiz bir editör kurabiliriz. Ben bu makalemde TexMaker Editörünü yükleyip kurdum. Bu editör komutları yazmaya başladığımızda bize çok yardımcı olmaktadır. Örneğin renklendirilmiş yazım, komut tamamlama vb.

TexMaker i http://www.xm1math.net/texmaker/download.html adresinden indirebiliriz. Kurulumu tamaladıktan sonra basit bir şekilde komut yazmaya başlayacağız.

 

Kullanmaya başlamadan önce şunları hatırlatayım. Öncelikle LATEX ile ilgili çalışmalarınızı aynı klasör, directory altında yapmanız faydalı olacaktır. Kullanmaya başladıkça göreceksiniz ki HTML kodu yazmaktan çokta farklı olmadığını göreceksiniz.

Şimdi editörümüzü açıyoruz ve bir adet yeni belge oluşturuyoruz. Burada oluşturduğumuz belgeler .tex uzantılıdır. Deneme.tex belgesinde tablo içeren makale türünde basit bir dokuman hazırlıyoruz. Şu an için içeriğini sadece inceleyiniz, yazım kuralları syntax için istediğiniz her türlü bilgi internette mevcut.

LATEXFoto3

 

Aşağıda da görebileceğiniz gibi Quick Build okuna tıklıyoruz ve dokümanımız oluşturuluyor.

LATEXFoto4

 

Oluşturulan doküman varsayılan olarak pdf türündedir.

LATEXFoto5

Bu makale sadece böyle bir programın varlığından haberdar etmek üzere hazırlanmıştır.

Saygılar…

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir