Kaspersky Friend Or Foe/Dost mu Düşman mı? (Facebook Arkadaş Değerlendirmesi Uygulaması):

Kaspersky_Lab_Icon

 

Kaspersky Facebook.com üzerinden gelen saldırılara karşı Friend Or Foe web uygulamasını geçenlerde duyurdu. Facebook.com sosyal medya/arkadaşlık siteleri arasında en büyük paya sahip olması ve kullanıcıları hakkında detaylı bilgileri “data warehouse” larda tutması nedeniyle, yasal ve yasa dışı bilgi hırsızlarının en gözde bilgi toplama alanıdır. Kaspersky Friend Or Foe uygulaması sizlere arkadaş listenizdeki kişilerin aslında kim olduğunu göstermeye çalışmaktadır.

FOF(Friend Or Foe) Uygulamasının detaylarına bakalım:

kaspersky-friend-or-foe

1. Friend Or Foe esasında bir Facebook App’dir.

2. Kullanıcıların, spammer’ları, gerçek akadaşaları/takipçileri, reposter’ları, yorumcuları, sürekli beğenenleri, vb. tespit etmesini sağlar; böylece gerçek arkadaşlarınızın kimler olduğu kimlerin sahte hesap olduğu hakkında değerlendirme yapmanızı sağlar.

3. Değerlendirmelerinize ışık tutmak için; başkalarının arkadaş listenizdeki arkadaşlarınız/takipçileriniz hakıkında ne düşündüğü ile ilgili bilgileri de paylaşır.

4. Günlük kişisel bilgi güvenliği ile ilgili paylaşımlarda bulunur ve sosyal medya kullanıcılarının küresel bazda maruz kalbileceği tehditler hakkında bilgilenmesini de sağlar.

5. Kullanıcının kendi paylaşımları ve Facebook.com kullanımı ile ilgili olarak istatistiklerini görmesine de yardımcı olur.

Phishing Attacks at Social Medias

Kaspersky Labarotuar’ları Mobil İş Geliştirme Başkanı Evgeny Chereshnev www.karspersky.com sitesinde, “Dünya’daki en büyük sosyal ağ (facebook.com) siber suçluların dikkatini çekmektedir. Mobil banka hesabı gibi hasas verilere erişim sağlamak için oldukça yaygın olarak kişisel veri, oturum açma bilgileri peşindedirler. Phisher’lar için Facebook’un en populer hedef olması bu nedenle sürpriz değildir: 2014 yılı ilk çeyrekte, tüm sosyal medya phishing saldırılarının %79.5 sadece tek bir servisi hedef almıştır(yukarıda görülmektedir). Eğlencenin yanında, FriendORFoe kullanıcıya açık, basit tanımlar ile karşılaşabileceği tehditler hakkında önemli mesajlar asğlamktadır.” Şeklinde yaptığı açıklaması ile FOF’in tam ne amaçla kullanılacağını özetlemektedir.(açıklamanın aslı için tıklayınız.)

6. Kabiliyetleri:

a. Aramalarınızın (kişi, yer, okul, vb.) listesini tutarak temizleme imkanı sunar,

b. İzniniz olmadan birisi sizin yerinize check-in yaparsa sizi bilgilendirir.

c. Oturum açtığınız (login) tüm uygulama ve eklentileri takip eder ve verdiğiniz ya da vereceğiniz yetkiler hakkında sizi uyarır,

d. Tag’lendiğiniz herhangi bir fotoğraf hakkında sizi bilgilendirir, kaldırmanıza yarıcı olur.

7. FOF uygulamasına Facebook hesabınız ile kayıt olmalısınız (uygulama ücretsiz Facebook App olarak diğer uygulamalarınızın arasında gözükecektir.), kayıt sonrasında vereceğiniz yetki ile Arkadaş Listenize(Friends List), Public Profil(Public Profile) bilgilerinize, Haber Kaynağına (News Feed), Doğumgünlerine (Birthdays), Memleket Bilgisine (Hometown), Arkadaşların Doğumgünleri (Friends Birthdays), Beğenilere (Likes), Yormlara (Comments), vb. bilgilere erişmiş olacaktır.

8. İlk oturum açmadan sonra yaklaşık 1 – 2 saat kadar sonra uygulama tam anlamıyla çalışıcaktır. Bu süre boyunca tüm profil detaylarınızı tarayıp istatistiki bilgiler elde etmektedir.

8. Uygulamanın Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Ama Kaspersky sitesinde Tükçe dil desteğinin de sağlanacağı belirtilmiştir.

FOF uygulaması, Facebook’taki güvenlik ayarları içerisinde kaybolan sosyal medya kullanıcıları için güvenlik ve profil istatistikleri sağlayan yararlı bir uygulamadır. Ancak eriştiği bilgiler “Enemy Of The State” olması için yeterli ve fazladır.

Stay secure, stay anonymous

Emre Çağlar HOŞGÖR

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir