Firefox Hello, Firefox 35.0 Video-Calling Feature:

Kullanıcılar olarak çeşitli IM (Instant Messaging) uygulamaları vasıtası ile görüntülü görüşme yapıyoruz. Ancak bilindiği üzere tüm IM uygulamaları (Google Hangout, Microsoft Skype, Facebook Video Chat, vb.) kullanıcı adı ve şifre ile sign-in olmayı zorunlu kılmaktadır.
Mozilla Firefox Hello video-calling feature ile birlikte hiçbir oturum bilgisine ihtiyaç duymadan video araması yapmaya imkan sağlamaktadır. Aslında Firefox bu eklentiyi Ekim ayında beta versiyonunda duyurmuştu. Şimdi ise tutarlı bir versiyon güncellemesi olarak sunmakatadır.

1. Eğer Firefox kurulu değilse buradan indirebilirsiniz.

Firefox 35.0 Download

2. Bilgisayarınızda Firefox kurulu ise Hello’ya erişmek için gerekli Firefox 35 güncellemesini kurmanız gerekmektedir. Bunun İçin Menu araç çubuğundan Yardım tabını açın.

Firefox Update
3. Yardım Tabından > Firefox Hakkında alt tabını tıklayın ve güncelleme kontrollerini yaparak Firefox’unuzun en son sürüm olan Firefox 35.0 sürümünü indirmesini, kurmasını ve yeniden başlamasını bekleyiniz. Ardından Hello video-calling özelliği menü çubuğunda görülecektir.

Firefox Update Check

4. Eğer Hello video-calling özelliği görüntülenmezse, Menü çubuğuna sağ tıklayarak özelleştir alt menüsünü seçiniz, Ek araç ve özellikler menüsü altında Hello video-calling eklentisi çıkacaktır. Sürükle-bırak ile menü üzerinde istediğiniz yere bırakınız.

Firefox 35.0 Hello

5. Ardından Hello ikonunu tıklayarak video görüşme yapabilirsiniz. Görüşmeye başlamadan önce Firefox üzerinde oturum açmak sizin tekil olarak karşı taraftaki kullanıcılar tarafından tanınmanıza imkan verecektir. Bunun için oturumu aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde açınız.

Firefox 35.0 Hello

6. Kayıt olmadan da “Görüşmeye başlat” butonunu tıklayarak görüşme tanımlayabilirsiniz. Görüşmelerin tekil birer ismi ve linki bulunmaktadır. Linki paylaşmak vasıtasıyla video-calling özelliğini kullanabilirsiniz.

Firefox 35.0 Hello

Firefox 35.0 Hello

Görüldüğü üzere herhangi bir kullanıcı bilgisi ya da signin yapılmadan https üzerinden Hello eklentisi ile video konferans yapılabilmektedir. Tek önemli nokta Hello’da görüşme başlattıktan sonra bunu katılımcılar ile paylaşmaktır.

Microsoft Spartan‘ı duyurduktan ve Google sesli aramada yenilikler yaptıktan sonra Firefox’ta 35.0 versiyonu ile birlikte birçok yeniliğe imza attı ve bunlardan sadece bir tanesi Hello eklentisi.

Emre Çağlar HOŞGÖR

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir