Exchange Server 2013 Mail Akışı ve Olası Problemler

Bir arkadaşım, Exchange 2013 yapısında mail trafiğinin anormal davranışlar gösterdiğini bu işin sadece dış networkten gelen maillerde değil aynı zamanda iç networkteki maillerde de meydana geldiği hatta giden maillerin çoğunlukla Draft klasörüne düştüğünü belirterek benden yardım istedi.

Belli bir süre sonunda problemin sonradan eklenen Receive Connector ‘den kaynaklandığı keşfettik.

Problemin çözümü için Exchange 2013 Mail akışını bir hatırlayalım. Exchange Server 2013 ile birlikte, Exchange Server 2007 ve 2010 ‘da tanıştığımız Hub Transport rolü CAS ve Mailbox rolleri içerisine dahil edilmiştir. Mail akışı ise Transport Pipeline sayesinde gerçekleşir. Bu akış aşağıdaki diagramda görüldüğü gibi 3 ana servisten oluşur.

mailflow

Front End Transport Service : CAS rolü üzerinde bulunan bu servis organizasyon dışından gelen ve organizasyon dışına giden maillerin transferinden sorumludur. Ayırca kullanıcıya ve domain bilgilerine göre filtrelenmiş mesajların Mailbox rolü üzerinde bulunan Transport servisine aktarılmasını sağlar. Daha önceki sürümlerde bulunan Edge rolünü bu servis ile eşleştirebiliriz. Bu yüzdendirki Exchange Server kurulum bittiği andan itibaren, varsayılan olarak dış dünyadan mesajları almak için hazırdır.

Transport Service : Front End Transport Service ile Mailbox Transport Service arasındaki iletişimden sorumlu olan bu servis, organizasyon içerisindeki bütün mail akışından ve denetiminden sorumludur. Mailbox Rolü üzerinde barınmaktadır.

Mailbox Transport Service : Mailbox rolü üzerinde çalışan bu servis,Transport Delivery ve Transport Submission olmak üzere iki farklı görev barındırır. Delivery hizmeti SMTP mesajlarını Transport servisinden alır RPC protokülünü kullanarak Mailbox database ine iletir. Submission hizmeti ise RPC ile Database içerisinden almış olduğu mesajları SMTP ile Transport Servise iletilir.

Baktığımızda karışık gibi olsada güvenlik ve yönetim açısından bu şeklin daha kolay olduğu düşünülmektedir. Diğer bir konu ise mail akışında kullanılan portlar. Standart SMTP portu olan 25 nolu port CAS rolü üzeinde barınan Front End Transport Service için kullanılmaktadır. Mailbox Rolu üzerinde bulunan Transport Service içinde 25 portu kullanılmaktadır eğer Mailbox ve CAS rolleri FARKLI sunuculara kuruldular ise. Multi role sahip Exchange sunucular Transport servisi için 2525 nolu portu kullanmaktadırlar. Bu durumu, Exchange 2013 üzerinde Netstat komutuyla PID numaralarını ve kullanılan port numaralarını Task manager yardımıyla eşleştirerek kontrol edebiliriz.

ReceiveConnector (1)

Bu portlar neden önemliki sorusuna gelince yazımızın başında belirttiğimiz problem bu portlar yüzünden ortaya çıkmıştı. Eğer Multi Role sahip Exchange sunucunuzda Receive Connector oluşturursanız ve Hub transport tipini seçerseniz büyük bir probleme sahipsiniz demektir. Çünkü transport servisi 2525 portuna ek olarak 25 portunu dinlemeye başlamıştır. Bu sebepten dolayı Exchange Server Mail akışı garip davranışlar içerisine girmiştir. 

ReceiveConnector (3)

Problemin çözümü için Set-ReceiveConnector RelayConnector –TransportRole FrontendTransport komutunu çalıştırmanız yeterlidir.

ReceiveConnector (4)

Bu komuttan sonra Transport Servislerinin hepsini restart etmeniz gerekmektedir.

Mail akışınızda bir problem yok fakat gönderilen mailler  DRAFT klasorüne takılı kalıyor ise ECP – Exchange Server Settings – DNS Lookup penceresindeki All IP addresses seçeneğini kaldırıp spesifik olarak kullanılan network kartını ve IP adresini belirtiniz. Ayrıca DNS sunucuda olması gereken MX, SPF, ve TXT kayıtlarının var olduğuna emin olunuz.

ReceiveConnector (5)

Faydalı olması dileğimle

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir