20 Temel Adımda Google’da Aradığınızı Bulun:

Hemen hemen hepimiz İnternet’te bir bilgiye ihtiyaç duysak hemen GOOGLElarız (googling).  Hatta bir çoğumuzun açılış sayfası bile Google.com’dur. Peki, Google arama motorunu (Google Search) ne kadar etkin kullanıyoruz? Bu soruyu sizler için 20 temel madde de açıklamaya çalışacağım. Eğer sizlerin bildiği başka ipuçları da varsa benimle palaşın.

1. Üst sekmeleri kullanın

Aramaya başlamadan önce aradığınız spesifik anahtar kelimenin kategorisini içeren sekmeyi tıklamanız daha doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlar.

Google Search Tricks 1

2. Çift tırnak kullanın

Google.com üzerinden arama yaparken Google Search özelliği ile size en mantıklı sonuçları ulaştırmaya çalışır. Ancak pek çoğumuz iki ya da üç kelime ile beraber anlam ifade eden anahtar kelimeleri aradığımızda her kelimenin ayrı ayrı sonuçlarda görüldüğüne şahit olmuşuzdur. Bu tür bir sonuçtan kaçınmanın yolu anahtar kelimeleri iki tırnak (” “) arasına alıp bir blok olarak Google Search’ten gelmesini sağlamaktır.

3. Dahil edilmemesini istediğiniz kelimelerin önüne “–” koyun

Bazen aramalarda kullanılan anahtar kelime birden fazla objeyi ya da olayı ifade etmek için kullanılır. Hangi anlamını araıyorsak diğerlerini sonuçlardan çıkarmak için istenmeyen anlam önünde eksi “-“ işareti ile arama yapılırsa sonuçlar istediğimiz gibi olur.

Google Search Tricks 2

Google Search Tricks 3

4. Belirli bir içerik araması için iki nokta kullanın

Örneğin bir spor sitesi içerisinde “basketball” haberlerine hemen erişmek istiyorsunun bunun için anahtar kelime iki nokta ve site ismi şeklinde arama yaparsanız “basketball” ile ilgili sonuçlar ilk sayfada en üstlerde yer alır.

Google Search Tricks 4

Google Search Tricks 5

5. Başka bir web sayfasına link veren sayfaları bulmak için “link:” kelimesi ile arama yapmak

Aradığınız anahtar kelime İnternet’in kendisinden kaynaklanan bir fenomen ise İnternet’te başka sayfalarda link verilmek suretiyle dağılmış olabilir. Bu tür link üzerinde dağılan anahtar kelimleri toparlamak gerçekten zordur. Ama “link:<link tanımı>” şeklinde yapacağınız aramalar sizi spesifik linke götürecektir.

Örneğin osym.gov.tr adresine link veren sayfaları listeleyelim.

Google Search Tricks 6

6. Aramaları genişletmek için “*” kullanın

Bu özellik bir anahtar kelimenin eklendiği kısmında herhangi birşey ile tamamla anlamına gelmektedir. Örneğin sözlerinde “Come on …” olan bir şarkı duydunuz devamını bilmiyorsunuz aramayı “Come on*” şeklinde yaparsanız aradığınız kelimeyi bulabilirsiniz.

7. Birbirine benzer siteleri bulun

Gittigidiyor tarzı alışveriş sitelerini bulmak için rated:gittigidiyor.com.tr şekilinde arama yaparsanız bu sitenin benzerleri ile karşılaşırsınız.

8. Google.com’a matematik yaptırın.

Mesela 8*5*5/2.4*5 işleminin sonucunu, plank sabitini, pi sayısını ve bir çok bilimsel işlemi direkt olarak Google’a sorabilirsiniz.

Google Search Tricks 7

Google Search Tricks 8

Google Search Tricks 9

9. Anahtar kelimleri ORlayın

Tek kelime ile tam aranan anahtar kelimey ulaşma imkanı olamayabilir. Bunun için iki olasılığı OR kelimesi ile bağlayarak arayabilirsiniz. Mesela “deniz kız OR ekek araması kız ya da erkek ismi olarak kullanılabilen tüm deniz isimi ile ilgili sonuçları getirecektir.

Google Search Tricks 10

10. Belirli bir aralıktaki sayıları aramak için “..” kullan

Örneğin belli yıllar arasındaki ya da belli sayılar arasındaki bilgiye erişmek istediğinizde yararlı olan bir özelliktir.

Google Search Tricks 11

11. Aramalarda olabildikçe basit olun

Detaylarda arama yapmak Google Search için çok birşey ifade etmez “Beşiktaş Dikilitaş’ta en yakındaki pizzacılar” araması yerine “yakındaki pizzacılar” anahtar kelimesi ile arama yapmak daha etkilidir.

12. Yavaş yavaş anahtar kelimlere eklenti yapın

Bir önceki madde de bahsedildiği gibi en basit, en genel anahtar kelimeyle başlayın ve aradığınızı bulana kadar detayları eklemeye devam edin.

– Taksi durakları

– İstanbul taksi durakları

– Istanbul, Beşiktaş taksi durakları

13. Aramalarda websitelerinin jargonuna uygun kelimler kullanın

Bu konu gerçekten önem arz etmektedir. Bir web sitesi geliştiricisinin yazıları, resimleri, içeriği etiketlerken kullandığı ifadeleri yakalamak aradığınız sorun ile ilgili siteyi bulmanızda etkilidir.

– “Başım ağrıyor nasıl geçiririm” yerine “Baş ağrısını giderme yönetemleri”

– “Sarımsak yiyeceğim ama ağzım koksun istemiyrorum” yerine “sarımsak kokusu nasıl önlenir”

14. Sadece özne, nesne, tümleç olabilecek kelimeleri kullanmaya çalışın

Yukarıdaki mantığa benzer bir şekilde soru, düz cümle ya da düşük yargı bulunan ifadeler  ile yaptığınız aramlardan ziyade sadece önemli kelimleri kullanarak yapacağınız aramalar daha ekilidir.

– “En yakın pizzacıyı nerede bulurum?” yerine “yakındaki pizzacı” yeterlidir, çünkü pizzacı ve yakınlık bizim için önemlidir.

15. Google Searh kısa yolları:

a. Weather *zip code* girdiğiniz yerin hava durumunu öğrenmenizi sağlar.

Google Search Tricks 12

b. Define: *word* ya da What is the definition of *word*, aranılan kelimenin anlamını bulmamızı sağlar.

c. Time *yer* girdiğiniz yerdeki zamanı verir.

d. İstediğiniz hissenin adını yazarak değerini öğrenebilirsiniz. Şimdi GOOG yazıp değerine bakın (nasdaq:goog aynı işlemi yapar.)

Google Search Tricks 13

16. Kelimeleri doğru yazmaya uğraşmayın

Google Search tüm sesli harfleri yazmasanız bile size büyük olasılıkla en doğru, en dilbilgisi olarak kurallı sonuçları getirir.

Google Search Tricks 14

17. Tanımlayıcı kelimler kullanın

Nasıl” kelimesi ile başlayan aramalar bize bizden önce aynı hata ile karşılaşan kişilerin aramaları ile ilgili sonuçları verir.

Ekran kartımı nasıl takarım” gibi

Google Search Tricks 15.

18. Bir dosya tipini bulmak

*aranacak anahtar kelime* filetype:pdf

Google Search Tricks 16

19. Birimler arasındaçevirme yapabilirsiniz

Miles to km – 10 miles to km

USD to ***

Google Search Tricks 17

Google Search Tricks 18

20. UPS ve USPS ya da Fedex numarası ile paket takibi yapabilirsiniz.

UPS kargo tarafından sağlanan paket numarasını arama kutusuna yazıp arama yaptığınızda paketinizin konum bilgilerini otomatik olarak elde edersiniz.

Umarım faydalı bir anlatım olmuştur.

 Emre Çağlar HOŞGÖR

About the Author

4 thoughts on “20 Temel Adımda Google’da Aradığınızı Bulun:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir